Volba letadla (statistická)

Interpretace statistik by se dala považovat za další disciplínu, obzvláště pak ve válce, kdy nelze zaručit rovné podmínky (vliv prostředí) ani vzájemně mezi jednotkami vlastní bojující strany. Pro výběr letadel použijeme něco velmi triviálního.

Budeme hledat lepší polovinu letadel

Nejdříve jsem chtěl udělat udělátor, ale je to tak triviální, že snad netřeba. Nevyděsí-li* Vás hodnota maxima průměrného Air kills/Flight time (hours) o velikosti 2.2, můžeme pokračovat.

Vlastní interpretace říjnových (2015) statistik New Wings

Letadel v říjnových http://stats.newwingstraining.org/tour/38/planes/ je 43, vezmu tedy ty z lepší poloviny z každého zvoleného kritéria, aniž bych znal věci. Trochu přeháním, ale statistika je taková. Pořád jde o průměrné* výsledky, a jelikož nejsou uvedena maxima, tak lze těžko určit odchylku.

U každého zvoleného kritéria "stats" tabulky jsem vyhledal letoun v pořadí dvacátém (řazeno od největšího po nejmensí) a po odečtení hodnoty jsem vybral seznam letadel odpovídající hodnotě rovnající se a lepší uvedenému. Tabulka s hodnotami odečtenými na dvacátém pořadí (z 28.10.2015 říjen 2015) vypadá následovně.

a zformátoval do tabulky tímhle

^([0-9]{1}).(.*)$

<tr><td style="width:150px">$2</td><td style="width:150px">$1x</td></tr>

abych zjistil, která letadla si vedou v největším možném počtu kritérií.

S výjimkou sortie šlo v ostatních případech o vztah větší = lepší výsledek. Sortie určovalo jen použitelnost letadla a to jak ve vztahu k samotné mapě, tak k planesetu (možnému omezení mapy na počet kusů).

Plný počet výskytů dosáhlo 12 letounů, které jsem zvýraznil. Zajímavě na tom jsou i letouny s pěti výskyty, u nichž se bez jednoho neumístil [Albatros D.II lt, Nieuport 11.C1, Pfalz D.IIIa, SPAD 7.C1 180hp] v kategori sortie. Nieuport 28.C1 se pak nevešel jen do kategori Won/Lost

Pod dojmem tvrdých dat se ale nenechte zlákat koupí. Cílem bylo zjistit, jaké letadlo se létá a zároveň spadá do lepšího průměru. Data byla použita jen z jednoho serveru a za jedno období. Dále nám není nic známo o poměru vybavení letadel polní modifikací.

Září vrací na vrcholku podobné výsledky, zdárně ale pohořel Fokker D.VII. Halberstadt D.II se posunul o dvě místa nahoru.

cmd>type stats-rof.txt|sort|uniq -c|sort -r

Flight time jsme nepoužili, ředil se jako text a nikoliv číslo

Všech šest tabulek jsem vložil do text editoru, prohnal přes regexp

^[0-9]*[ ]{1}(.*)[:]*[ ]{1}[^ ]*:.*

$1

a dopracoval se lepších polovin za každé kritérium (v pořadí jak jsou ve "stats", tedy od největší hodnoty k nejmenší).

Tento seznam jsem pak sloučil a seřadil podle počtu výskytů (tabulka zcela dole) nějak takhle